MOBILNOST V FRANCIJI / Erasmus+ LIFE

Mar 01, 2022

Med 9. in 15. januarjem 2022 smo se s kolegico Uršo Žen ter dijaki in dijakinjami 3A, 3B in 4B oddelka udeležili mednarodne mobilnosti v Franciji. Obiskali smo mestece Soissons, približno 100 km oddaljeno od Pariza, kjer smo se srečali z gostitelji (francoskimi dijaki in učitelji partnerske šole Lycée Léonard de Vinci) ter ostalimi udeleženci partnerskih šol iz Poljske, Romunije in Hrvaške. Francozi so nam predstavili svojo šolo, pouk v različnih študijskih smereh, popeljali pa so nas tudi po njihovih učnih delavnicah, kjer dijaki med praktičnim poukom krepijo svoje strokovne spretnosti. Dijaki iz vseh držav so bili nato razdeljeni v tri homogene skupine, znotraj katerih so bili ves čas našega obiska vključeni v delavnice, ki so jih za njih pripravili francoski organizatorji. Ves teden so tako na podlagi idej, ki so jih delno zasnovali že na Poljskem, razpravljali o prihodnosti Evrope – pretresali pomen izobraževanja in zaposlitvenih možnosti v Evropi, kulture in športa, enakosti in demokratičnosti pri odločanju, skrbi za okolje in s tem povezanih podnebnih sprememb. Zavedali so se problematike posameznih tem in iskali rešitve, svoje ideje pa nato objavili in delili tudi na spletni strani projekta. Svoje dejansko poznavanje Evrope pa so nato preizkusili še v kvizu, ki ga je za vse dijake pripravila kolegica iz Siska. V popoldanskem času smo bili vsi udeleženci projekta vključeni v izvenšolske dejavnosti (ogled mesta Soissons, športne dejavnosti v Factory 5, obisk utrdbe Condé ter igra z laserjem, obisk pedagoške farme v Merlieuxu ter delavnice na prostem na temo bivanja v okolju prijazni Evropi). Dijaki in učitelji spremljevalci vseh držav partneric projekta smo se med seboj resnično povezali, ves čas med seboj komunicirali v angleščini, se družili in spoznavali različnost posameznih kultur in dežel. Zadnji dan bivanja v Franciji pa smo si pod vodstvom Francozov ogledali še Pariz, ki je ravno v času našega obiska sijal v soncu. Ogledali smo si Eifflov stop, Slavolok zmage, Elizejske poljane, slikarsko kolonijo na Montmartru in Sacré-Coeur. Nato pa le še slovo od udeležencev srečanja, prenočevanje v pariškem hotelu ter vrnitev v domovino.

dr. Vanja Uhota

Koordinatorica Erasmus+ projekta

06 May, 2024
Dijakinje in dijake, ki se boste udeležili nagradnega izleta v Avstrijo (Dunaj) obveščamo, da je zbor udeležencev pred Šolskim centrom Ljubljana na Barjanski cesti v sredo, 8. 5. 2024, ob 4.45, z odhodom avtobusa ob 5.00 . Povratek v Ljubljano bo v poznih večernih urah na isto mesto, predvidoma ob 22.00. Dijakinje in dijaki Gimnazije Antona Aškerca ste razporejeni na avtobus številak 3 , skupaj z učenci Evropske šole. Na izletu je organizirano brezplačno kosilo, za dodatno malico pa morate poskrbeti sami. Tisti, ki ste naročeni na šolsko malico, se morate od malice odjaviti skladno s Šolskimi pravili. Vstopnine : vstop v umetnostno-zgodovinski muzej bo brezplačen, prav tako sam vstop v zabaviščni park Prater, v katerem pa so nato plačljive atrakcije (med 3,5 € in 15 €). Na izletu vas bosta spremljala Zdenka Može Jedrejčić, ravnateljica in Vlado Pirc, prof. Program izleta je v priponki: program . Ne pozabite s seboj vzeti osebnega dokumenta ter kartice zdravstvenega zavarovanja. Zdenka Može Jedrejčić, ravnateljica