Teden pisanja z roko od 23. do 27. januarja 2023

SCLJ • Jan 25, 2023

V TEDNU PISANJA Z ROKO bomo letos na Gimnaziji Antona Aškerca sodelovali že šesto leto zapored. Akcijo organizira Društvo Radi pišemo z roko ob podpori Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport in Zavoda RS za šolstvo.

Namen akcije je ozavestiti dijake in zaposlene o pomenu pisanja z roko.

Tipkanje postaja prevladujoč način pisanja, saj je enostavno, hitro in učinkovito. Verjetno se nam zdi, da je pisanje z roko zastarelo, vendar se moramo zavedati, da je prav pisanje z roko zelo pomembno za človeka. Ko pišemo z roko, vzpostavimo koordinacijo OKO-ROKA-MOŽGANI. Pisanje z roko ugodno vpliva na kratkoročni in delovni spomin, saj moramo pri tem poleg glasovne analize in priklica oblike ustrezne črke to črko tudi zapisati, pri tipkanju jo samo prepoznamo na tipkovnici in pritisnemo. Pri tem je grafomotorika izključena, s tem pa povezava OKO-ROKA-MOŽGANI.

»Pisanje z roko ohranja v pisanju človeške, ne le strojne sledi. Nihče nima take pisave kot vi.« (Marijana Jazbec, predsednica društva Radi pišemo z roko)

Osrednja tema Tedna pisanja z roko 2023 je Mislim tiho, pišem počasi, s katero želimo v ospredje postaviti počasnost, pa tudi dejstvo, da naš rokopis odraža naša notranja stanja.

Današnji način življenja namreč v ospredje postavlja hitrost in obilje, vendar zadovoljstvo prinašata prav počasnost ter umirjenost. Opazovali bomo svojo pisavo v različnih razpoloženjskih stanjih, primerjali kakovost del v času umirjenosti s tistimi, ki jih ustvarimo v času hitenja.

Svoje ugotovitve bomo zapisali na podlaga za rokopis z logom društva (v priponki). Nekateri pišejo samo še s tiskanimi črkami, zato se bomo v Tednu pisanja z roko potrudili pisati tudi s pisanimi (malimi in velikimi).

Vabimo vas tudi k sodelovanju v nagradni igri. Sodelujete lahko z:

• zvočnimi posnetki (razmišljanja o nosilni temi ali pisanju z roko),
  •  haikuji (vsebinsko vezani na pisanje, nosilno temo ali Prekmurje – letošnja novost je namreč »regija v središču«),
  • plakati v obliki zemljevida Prekmurja z vrisanimi in opisanimi znamenitostmi formata A3 ali A2 (tamkajšnje zgodovinsko pomembnejše npr. kulturne osebnosti, naravne znamenitosti, kulinarične posebnosti ...),
  • "knjigo Prekmurja" formata A3 (predstavitev različnih vidikov Prekmurja (geografski, kulturni, kulinarični, etnološki ...),
  • enciklopedičnimi prikazi živali in zavarovanimi vrstami rastlin Krajinskega parka Goričko formata A3 (skica in opis, primer smo vam poslali v prejšnjem sporočilu).

Najboljše izdelke bomo nagradili, pripravili pa bomo tudi razstavo, ki se bo selila po Sloveniji vse od aprila 2023 do aprila 2024.

Dijaki vabljeni, da nagovorite tudi svoje starše, poiščete kakšno zanimivo pisavo in jo predstavite sošolcem. Če poznate kakšno znano osebnost, jo prosite za rokopis (podlaga za rokopis z logom društva v priponki).

Vse »izdelke« lahko pošljete koordinatorici projekta, knjižničarki Nataši Mahnič na el. naslov: natasa.mahnic@guest.arnes.si

Vsako leto Teden pisanja z roko podpirajo tudi izbrani ambasadorji.

Letošnji so:

Rok Terkaj – Trkaj, rap glasbenik

Aksinja Kermauner, specialna pedagoginja in pisateljica

Stanka Dešnik in Nataša Moršič, KP Goričko (regijski                         partner)

Evgen Car, gledališki igralec

Vabljeni k sodelovanju!

Počasi,

lepo počasi pisalo po papirju drsi,

nam črke ustvarja

in misli umiri.

24 Apr, 2024
24 Apr, 2024